جستجو
Generic filters
پلکسی

پلکسی و کاربرد های آن

پلکسی:برای بسیاری از ما پیش امده که به دنبال جوابی جامع وکامل در مورد پلکسی باشیم واطلاعات مورد نیاز خود رادراین باره بخواهیم پیدا کنیم.
ابتدا بدانیم که پلکسی بانام های دیگر در علم شناخته می شود مانند: متیل متا کریات و طلق شفاف واکریلیک، که می تواند در کاربرد های مختلف جایگزین مناسب به جای شیشه باشد وعلاوه براین دارای وزن سبک می باشد وبرای مصارف تزیینی وساخت آکواریوم وانواع تابلوها مورد استفاده قرار می گیرد.
پلکسی دارای ویژگی های مخصوص به خود است که این ویژگی ها باعث شده طرفداران زیادی در سر تاسر دنیا داشته باشد واستفاده های زیادی از آن می شود در کشور ما بیشتر در زمینه ی تزیینات ودکوراسین استفاده می شود.

پلکسی چیست وتاریخچه ان

اصطلاح پلکسی که یک نام تجاری است ودر یک شرکت آلمانی به نام روم وهاس در سال 1933 تولید وعرضه شد که دارای کششی خوب، قابلیت پولیش وجلا ومقاوم در برابر حرارت ومقاوم ور برابر اشعه ماورا بنفش است.
ورق پلاکسی گلاس از پلاستیک وپلیمر ساخته شده که به ان ترموپلاستیک می گویند که به صورت ورق های تخت ودرابعاد گسترده عرضه می شود جنس این ورق کمی خشک است ولی به دلیل مقاوت بالا درآن به راحتی شکننده نمی باشد.
برای عرضه ورق ورسیدن آن به دست مشتری ان را به وسیله کاغذ ها یی پوشانند تا از اسیب های احتمالی جلوگیری شود، این پوشش کاغذی در هنگام استفاده به راحتی جدا می شود.

ویژگی های پلکسی

پلکسی دارای ویژگی های منحصر به فرد خودش است که این ویژگی ها باعث شده از شیشه کاربرد بیشتری داشته باشد که ما در اینجا به این ویژگی ها اشاره می کنیم.

 1. تنوع بسیار زیاد پلکسی که کاربرد ان رابسیار بالا می برد ودرتنوع در رنگ ان که در دکوراسیون تاثیر به سزایی گذاشته است.
 2. نصب سریع وآسان
 3.  شفافیت بسیار بالا
 4.  قیمت مناسب وبه صرفه ورق پلکسی که از نظر اقتصادی مناسب وبه صرفه است.
 5. مقاومت بالا در پلکسی که در ساختار فیزیکی وشیمیایی ان وجود دارد.
 6. کم خطر بودن ورق پلکسی نسبت به شیشه
 7.  در برابر تغییرات اب وهوا مقاوم است ودر مجاورت این نوع تغبیرات، دچار تغییر رنگ وظاهر نمی شود.
 8. یک عایق بسیار عالی در برابر صدا وگرما می باشد.

این ویژگی ها باعث استقبال زیاد وکاربردهای فراوان پلکسی در زمینه های مختلف می شود.

مراحل تولید ورق پلکسی

پلکسی گلاس به سه شکل ساخته می شود.

یکی از معمول ترین وساده ترین روش تولید، ریخته گری سلول است که در این روش مایع متیل متا کریلات وکاتالیزور باهم دریک قالب ریخته می شوند و واکنش انجام می شود ومحصول به دست امده ورق پلکسی گلاس است.

مطلب پیشنهادی: خرید اس ام دی

روش دوم

در روش دیگر که ازقالب های به شکل دو سطح صاف وسیقل خورده شیشه ای استفاده می شود ورزین وکاتالیزور در ان ریخته می شود می توان به جای شیشه از دوسطح فلز سیقل خورده هم استفاده کرد که همان کارایی را دارد این قالب ها روی هم انباشته می شود تا مجموعه ای از قالب ها رابسازد که ورقهای تولید شده بااین روش در ضخامت 0.16تا15 میلی متر ودر ابعاد یک متر وبیشتر خواهد بود.

روش سوم

در بعضی موارد موارد برای سرعت بیشتر در کار یک پیشا پلیمر هم به ترکیب اضافه می کنند پیشا پلیمر ترکیلی است که تعدادی از زنجیره های ان شکل گرفته ولی تکمیل نشده است که مجموعه قالبه را به صورت بسته شده گرما می دهند تا به واکنش زنجیره ای سرعت ببخشند .

انواع پلکسی

پلکسی گلاس شفاف
یکی از بهترین جایگزین ها برای شیشه است که ظاهری کاملا شبیه شیشه دارد ولی مقاومت پلاکسی بالاتر از شیشه است وکارایی بهتری دارد.
پلاکسی گلاس رنگی
که از متنوع ترین پلاکسی ها است وبسیار پر طرفدار است که در 65 رنگ مختلف تولید می شود ودارای سطح براقی می باشد پلاکسی گلاس رنگی در ساخت دکورها وتزیینات استفاده می شود.
پلکسی گلاس مات
دارای ساختار شفاف ونیمه مات به گونه ای که نور را از خود عبور می دهد ووضوح کاملی ندارد که این نوع از پلاکسی گلاس در دوگروه دورو مات ویک رو مات تولید وعرضه می شود ودر مصارف وکاربردهای متفاوت استفاده می شود
پلاکسی گلاس نیمه شفاف
این نوع پلاکسی در کارهای هنری ولوازم تزیینی وکابین حمام کاربرد دارد ونور را از خود عبور نمی دهند.
از دیگر انواع پلاکسی می توان به :
پلاکسی گلاس ترنسپریت وپلکسی آینه ای ونقره ای اشاره کرد که هرکدام ویژگی ها وکاربردهای متفاوت خود را دارند.

قیمت ورق پلکسی

به دلیل مزیت های زیاد این محصول نسبت به شیشه گرانتر می باشد که دلیل قیمت بالای ان به نحوه ومراحل تولید آن ومواداولیه ان می باشد.

روش های برش پلکسی گلاس
از سه روش برای برش استفاده می شود.
برش لیزری پلکسی که با استفاده از لیزر این ورق ها برش داده می شود که از تمیزترین وبهترین روش می باشد وشما می توانید هر طرح ونوشته ای که در نظر داشته باشید را در دستگاه لیزر بفرستید وروی ورق مورد نظر خود ایجاد کنید.
برش پلاکسی با دست
که در این روش با کاتر که در بسیاری از منازل یافت می شود می توان ورق
به اندازه ی دلخواه خود برش دهیم .
برش پلکسی بااره دیسکی که با اره دیسکی پلکسی گلاس رابرش می دهیم واز ان استفاده می کنیم.
برای خرید محصول باکیفیت ومورد نظر شما که بتوانید بهترین محصول بامناسب ترین قبمت راتهیه کنید مامحصولات پارس آذین رابه شما پیشنهاد می کنیم تا رضایت کافی از خرید خود داشته باشید.

چسب پلکسی یا کلروفرم

معمولا چسب پلکسی که به ان کلروفرم می گویند ولی بر خلاف باور عموم کلروفرم رزین یا چسب نیست بلکه یک مایه شیمیایی است بی رنگ وبسیار فرار است که برای چسباندن پلکسی استفاده استفاده می شود. از چسب 1-2-3- وچسب آکواریوم هم استفاده می شود ولی اگر به دنبال کیفیت بهتر هستید از کلروفرم استفاده کنید. کلروفرم به غیر از ورق پلکسی گلاس مواد دیگری را به هم نمی چسباند وفقط باعث ذوب شدن وتغییر حالت برخی مواد می شود وبه همین دلیل  بهتر است که کلروفرم را درظرف شیشه ای نگهداری کنید تا به ظرف حاوی ان آسیبی نرسد.

کلروفرم از کربن، هیدروژن وکلر تشکیل شده ودر صورت تماس با پوست بدن احساس خنکی به ما می دهد وخیلی زود بخار می شود ولی باعث از بین رفتن چربی پوست وخشکی پوست واسبب رسیدن به پوست می شود پس باید ازتماس ان با پوست جلوگیری شود. ودر هنگام استفاده از چسب کلروفرم تاحد ممکن نباید ان رااستشمام کرد وباید از ماسک استفاده کنیم.

موارد استفاده پلکسی 

 • ساخت استندهای تبلیغاتی
 • استندهای لوازم آرایشی
 • ساخت لوح های تقدیر
 • ساخت نورگیر
 • ساخت چراغ ها و شیشه های اتومبیل
 • ساخت کلاه ایمنی
 • استفاده در سالن های ورزشی و باشگاه ها
 • استفاده در ایستگاه های اتوبوس
 • ساخت درب های اتوماتیک
 • ساخت عینک طبی
 • پارتیشن بندی در مکان های اداری و تجاری
 • استفاده در باجه های تلفن همراه و بانک ها
 • استفاده در ترمیم معماری قدیمی
 • نرده بالکن ها و تراس ها
 • ساخت قفسه های فروشگاه ها
 • ساخت شابلون
 • ساخت آکواریوم
 • گلگیرها
 • ساخت تابلو های چلنیوم

عناوین محبوب در پارس آذین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

آموزش

تابلو چلنیوم گرد

در دنیای هنر و دکوراسیون داخلی، تابلوها از قدیم‌الایام جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. تابلو چلنیوم گرد یک نوع تابلو تبلیغاتی است

ادامه مطلب »

دریافت مشاوره رایگان