جستجو
Generic filters
جستجو
Generic filters

09120239360 – پاسخگویی 24 ساعته 

کلروفرم

کلروفرم

کلروفرم به عنوان چسب مورد استفاده برای پلکسی گلاس شناخته می شود، بر خلاف تصور اکثریت که کلروفرم را چسب یا رزین می دانند، کلروفرم یک مایع شیمیایی حلال بی رنگ و بسیار فرار است که از آن برای چسباندن پلکسی گلاس ها استفاده می شود. این در حالی است که برای چسباندن پلکسی ها از چسب های آکواریوم و چسب فوری 123 هم استفاده می شود، اما کار به تمیزی و ظرافت استفاده از کلروفرم در نمی آید.

استفاده از کلروفرم به علت داشتن خاصیت حلّال بودن به غیر از چسباندن پلکسی گلاس باعث ذوب یا تغییر شکل دادن دیگر مواد می شود.

ساختار کلروفرم از هیدروژن، اتم های کلر و کربن است. در صورت تماس با پوست به سرعت بخار و باعث ایجاد حس خنکی در پوست می شود، اما به دلیل از بین بردن چربی پوست و آسیب رساندن به مرور زمان توصیه می شود با پوست تماس نداشته باشد. تنفس کلفروم با غلظت بالا به علت وجود بخارات سمی در طولانی مدت خطرناک بوده، به همین دلیل از کلروفرم رقیق شده استفاده می شود.

کاربرد کلروفرم

مهم ترین کاربرد کلروفرم به عنوان چسب پلکسی گلاس است زیرا این ماده بهترین چسباننده ورق های پلکسی محسوب می شود. از کلروفرم در زمینه های دیگری چون در صنعت به عنوان حلال چربی، تولید واکسن، حلال روغن، رزین، گریس، صنعت عکاسی، خشک شویی، انتقال حرارت در کپسول های آتش نشانی و یا به عنوان داروی بیهوشی شناخته شده است. اما همان طور که گفته شد از رقیق شده آن استفاده می شود.
از مزیت های استفاده از کلروفرم میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

• به علت رقیق بودن این ماده برای درزگیری منافذ ریز
• سرعت تبخیر این ماده بسیار بالا است و مناسب برای اتصال قطعات

نحوه مصرف کلروفرم به عنوان چسب پلکسی:

برای چسباندن ورق های پلکسی توسط کلروفرم نیازمند دقت و صرف حوصله زیادی هستیم، هر چه دقت بیشتری داشته باشید محصول تمیزتر و با کیفیت تری تولید می شود. برای چسباندن ورق های پلکسی از سرنگ های سوزن دار استفاده می شود و لازم است این سرنگ ها واشر پلاستیکی نداشته باشند چون کلروفرم باعث ذوب شدن پلاستیک می شود. از سرنگ برای ریخته شدن یکنواخت و ظریف کلرؤفرم روی پلکسی ها استفاده می شود و از پاشیده شدن یا سرزیر شدن کلرؤفرم روی پلکسی جلوگیری شود. پس از ریخته شدن کلرؤفرم روی پلکسی در مدت زمان اندک و حدودا یک دقیقه یا کمتر از آن دو سطح بهم چسبیده می شود، این چسبندگی در دقایق اولیه کمتر بوده و بعد از گذشت 10 الی 15 دقیقه این چسبندگی ثابت و مستحکم می شود، در طی این مدت باید این دو سطح کمی تحت فشار باشند.
در هنگام چسباندن اگر اشتباها مقداری از کلرؤفرم روی سطح پلکسی ریخته شد توصیه می شود که از پاک کردن آن پرهیز شود چون باعث خرابتر شدن و لکه دار شدن ورق پلکسی می شود، کافیست کمی صبر کنید تا خود کلرؤفرم تبخیر شود.

مواردی که باید در استفاده از کلروفرم رعایت شود:

هنگام چسباندن ورق های پلکسی از ماسک و دستکش استفاده کنید و از استشمام کلرؤفرم خودداری نمایید، بخار کلرؤفرم سمی و تنفس آن در طولانی مدت خطرناک و کشنده می باشد.
این توصیه ها برای افرادی هست که به صورت طولانی مدت با کلرؤفرم استفاده می کنند.

نحوه نگه داری کلروفرم

در هنگام استفاده از کلرؤفرم توجه کنید درب مخزن کلرؤفرم بسته باشه تا از تبخیر آن جلوگیری شود، پیشنهاد می شود کلرؤفرم ها در ظروف شیشه ای یا پلاستیکی با ضخامت بالا نگه داری شود تا از تغییر شکل ظرف یا سوراخ شدگی آن جلوگیری شود.

کلرؤفرم های ارائه شده توسط مجموعه پارس آذین در گالن های چهار لیتری با جنسی اعلاء و درجه یک کره ای است و چسبندگی بسیار بالایی دارد.

کلروفرم های عرضه شده توسط شرکت پارس آذین در اندازه های 1 کیلویی و 20 کیلویی و بشکه 270 کیلویی عرضه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره رایگان